Historia Uwielbienia w Gliniance

Pomysł Wieczoru Uwielbienia  zrodził się w sercu muzyka, perkusisty Mirosława Michalika. Być może nadal byłby tylko pomysłem gdyby nie spotkanie z Leszkiem Dokowiczem, reżyserem i realizatorem filmów dokumentalnych. Leszek odwiedził Gliniankę w sierpniu 2013 roku z projekcją jednego ze swoich filmów. Mirek przedstawił mu swój pomysł, a Leszek Dokowicz natychmiast zapalił do niego księdza proboszcza Krzysztofa Krzesińskiego i biskupa Marka Solarczyka. Obaj kapłani pobłogosławili temu dziełu.

Przygotowania do Wieczoru Uwielbienia trwały kilka miesięcy i obejmowały różne dziedziny życia. Patronatem honorowym objęli go ksiądz arcybiskup Henryk Hoser,  ksiądz dziekan Bogdan Sankowski i Wójt Gminy Wiązowna. Patronatem medialnym były€“ tygodniki ,, Idziemy’, ,,Linia Otwocka’’ i ,,Tygodnik Regionalny’’.  W wigilię święta Bożego Ciała ksiądz arcybiskup Henryk Hoser przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Gliniance. A następnie odbyła się projekcja filmu ,,Ja Jestem’’ Leszka Dokowicza i Macieja Bodasińskiego oraz spotkanie autorskie z reżyserem.

Wieczór Uwielbienia odbył się 18 czerwca 2014 roku w godzinach wieczornych na błoniach parafialnych w Gliniance. Gospodarzem spotkania był ksiądz proboszcz Krzysztof Krzesiński. Wieczór uświetniły zespoły Elohim, Deus Meus z Lidią Pospieszalską i Melodeus poszerzony o miejscowych parafian i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gliniance. Poprowadził go znany dziennikarz radiowy Rafał Porzeziński, który podzielił się z publicznością niezwykłym świadectwem spotkania z Bogiem.  Swoje świadectwa złożyli także Wiceminister Sprawiedliwości Michał Królikowski oraz Emilia i Michał Bieńkowscy. Część modlitewną poprowadził ksiądz Dominik Chmielewski salezjanin i egzorcysta, a ksiądz biskup Marek Solarczyk zaniósł Jezusa Eucharystycznego do publiczności i pobłogosławił zebranych.

Pierwszy Wieczór Uwielbienia zgromadził około dwa tysiące osób w tym liczne rodziny z dziećmi. Spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda. Przyniosło ono moc niezapomnianych wrażeń duchowych i artystycznych. Już wkrótce po wydarzeniu do organizatorów zaczęły napływać prośby o powtórzenie takiej imprezy w kolejnym roku. Rada duszpasterska wraz z księdzem proboszczem Krzysztofem Krzesińskim podjęła decyzję o organizacji kolejnego Wieczoru Uwielbienia i kontynuacji tego wydarzenia w kolejnych latach na wzór tego typu imprez m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Włocławku.